PsychologiaSygnały, że możesz potrzebować terapii

kamilhawliczek.pl

Sygnały, że możesz potrzebować terapii

Wszyscy doświadczamy stresu, niepokoju, wahań nastroju i innych form emocjonalnego niepokoju w tym czy innym momencie naszego życia. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane niepowodzeniem zawodowym, odrzuceniem, problemami finansowymi, związkami, stratą osobistą czy z jakiegoś innego powodu. Przez większość czasu w końcu jesteśmy w stanie się odbić. Ale czasami możemy potrzebować w tym celu dodatkowej pomocy.

Może czujesz się przygnębiony lub pusty i nie jesteś w stanie „wyrwać się z tego”. A może zauważasz w swoim stylu życia pewne negatywne wzorce, których nie możesz przełamać. Czasami oznaki stresu psychicznego lub emocjonalnego są oczywiste. Ale innym razem trudniej je zlokalizować.

Często ludzie wpadają w panikę, gdy słyszą słowo „terapia”. Ale wbrew powszechnemu przekonaniu, psychoterapia nie jest przeznaczona tylko dla tych, którzy zmagają się z chorobą psychiczną. Może być korzystne dla każdego, kto doświadcza stresu, intensywnych emocji lub zmian życiowych i chce poprawić swoje życie.

  • Masz trudności z regulowaniem swoich emocji. Chociaż wszyscy czujemy się smutni, niespokojni lub źli w pewnych momentach naszego życia, ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak często lub jak intensywnie odczuwamy te emocje.
  • Nie radzisz sobie tak skutecznie w pracy lub szkole. Spadek wydajności w pracy lub szkole jest częstym objawem wśród osób zmagających się z problemami psychologicznymi lub emocjonalnymi. „Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą upośledzać uwagę, koncentrację, pamięć, energię i mogą powodować apatię, która osłabia radość z pracy, a nawet chęć do pracy”
  • Doświadczasz zmian lub zakłóceń snu lub apetytu.
  • Walczysz o budowanie i utrzymywanie relacji. Nasze zdrowie psychiczne może wpływać na nasze relacje na różne sposoby – może prowadzić osobę do wycofania się z tych, którzy są jej bliscy, powodować niepewność w związku czy prowadzić do silnego opierania się na innej osobie w celu uzyskania wsparcia emocjonalnego.
  • Doświadczyłeś traumy. Ci, którzy mają historię wykorzystywania fizycznego lub seksualnego lub inną traumę, z której nie wyzdrowieli w pełni, mogą również potrzebować terapii.
  • Nie lubisz już czynności, które zwykle robiłeś. Osoby zmagające się z problemami psychologicznymi lub emocjonalnymi często czują się odłączone lub wyobcowane z życia. W rezultacie tracą zainteresowanie rzeczami, które zwykle lubili robić, niezależnie od tego, czy jest to hobby, czy kontakty towarzyskie.
  • Rozpaczasz. Niezależnie od tego, czy jest to rozwód, znaczące zerwanie, czy utrata bliskiej osoby, przezwyciężanie wszelkiego rodzaju żałoby może być długim i bolesnym procesem, zwłaszcza jeśli nie masz z kim dzielić tego emocjonalnego ciężaru.

Post a comment

Masz pytania?